Zašto i kako ćete bankrotirati ukoliko počnete da se bavite rakijom !
Tokom obilazaka neke od desetina vinoteka koje su nikle po centru grada, pogled vam je odlutao na policu sa rakijama.
Šta ste tu mogli da vidite?
Rakije u mnogo boljoj ambalaži nego ranije ali isto tako I višestruko skuplje od onoga što ste očekivali I navikl ida viđate u lokalnim prodavnicama. Kroz glavu vam prolazi sledeća misao:
“Zar nije čika Toma prodavao njegovu rakiju po 600-700 dinara litar. Tata je jednom pekao, sećam se ja nije to neka nauka. Bre ovde mogu da se uzmu pare.”
Ali stvari kao I inače u životu nisu bas tako jednostavne. Na prvi pogled ste zanemarili cenu ambalaže, etikete, pdv, akcize kao I maržu te iste vinoteke. Ipak u razgovoru sa par drugara zaključili ste da tu sigurno ima “lufta” pa idalje razmatrate odtvaranje destilerije.
U vašoj glavi rakija se peče komšijinim kazanom pod nekom nasterešnicom ili bez nje, ložimo starim tarabama ma tog krša uvek ima po dvorištu…
Ipak u glavi inspektora iz ministarstva Poljoprivrede koji vam dolazi u kontrolu odmah po otvaranju destilerije to ne izgleda baš tako. Ta proizvodnja mora biti po HACCAP-u!
A šta to znači?
Zatvorena prostorija sa lako perivim podovima, razvijen sistem za bezbedno odlaganje otpada, odvojeno mesto za prijem I obradu voća, pa zatim po jedna prostorija za fermentaciju, destilaciju, starenje I na kraju pakovanje gotovog proizvoda. Uh umalo da zaboravim treba vam I kavez za skladištenje spakovanoh proizvoda jer rakija je AKCIZNA roba I mora imati svoj poseban akcizni magacin!
Sve ovo gore navedeno nosi svoje fiksne troškova koje kasnije treba uračunati u cenu gotovog proizvoda kao I troškove firme ( knjigovođa, radnici, razni porezi itd). Al opet Velika je razlika od 600 do 3-4000dinara ubeđen si da kad proizvodnju digneš na veće kapacitete da bi ove fiksne troškove podelio na što više gotovih proizvoda ponovo lagano imas matematiku. Ipak ti imas iskustva u poslovima, znaš ti bre šta sve može da se uradi u 365dana!
Hmmm ali nije 365 dana, prerada voća je moguća samo dok ima tog voća, a to je svega nekoliko meseci u godini, što znači da će ostatak godine sve one silne prostorije stajati bezposlene. A ti si se verovatno zadužio da sve to napraviš po onom kletom HACCAP-u.
Doduše nema veze, sad smo završili sa proizvodnjom, jeste da nam je onaj deda iz Topole uvalio zelenu šljivu ali I nju smo obradili. Spremni smo za prodaju!
Samo izgleda da imamo neku greškicu na etiketi koja nije u skladu sa propisima ministarstva poljoprivrede, a oštampali smo 2000komada koje moramo da bacimo! Uh aj neka bude da je to protiv uroka 😀
Nego nije nam bre ova rakija tako dobra kao one sa police od 3-4000din a mi se posle svih ovih ulaganja samo u tu cenu uklapamo. Čoveče igleda da idealno voće I savršen proces obrade, fermentacije I destilacije nije dovoljan. Izgleda da I naša rakija ipak mora da odstoji pre prodaje.
A rata za kredit stiže na naplatu svakog meseca!
A I kad ta prodaja dodje na red, deda Toma će idalje prodavati njegovu rakiju “ispod ruke” po 600-700din.
Poštovani potrošači dobro razmislite pre nego što se upustite u ovakvu avanturu. Naravno ukoliko ste odlučni I spremni na odricanja mi smo tu da vas posavetujemo .
Nemojte da vas boli glava od rakije, iskoristite priliku kad ste već u vinoteci I kupite neku vrhunsku rakiju da u njoj uživate one su tome namenjene.
Ili ukoliko vam je lakše kad ste već na sajtu možete naručiti kod nas klikom na link ispod:
Leave a Reply